«اِعْلَمْ اَنَّهُ لاوَرَعَ اَنْفَعُ مِنْ تَجَنُّبِ مَحَارِمِ اللهِ وَ الْکَفِّ عَنْ اَذَی الْمُؤْمِنِ»   هیچ خویشتنداریای سودمندتر از دوری  از حرام و پرهیز از آزار مؤمنان نیست.  (فقه الرضا علیهالسلام / ص356)

"نقشه جامع دشمن" شکست خورد چون محاسبات آنها غلط و اراده جمهوری اسلامی قویتر بود

در خجسته سالروز ولادت با سعادت حضرت فاطمهزهرا سلاماللهعلیها، رهبر انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از مداحان اهلبیت، مداحی را هنری ترکیبی برای انتقال معارف و احساسات و نقشآفرینی در معرکههای حساس کشور دانستند.
رهبر انقلاب، فرهنگسازی را کار مهم دیگر مداحان دانستند و گفتند: «استقامت در برابر دشمن یا هجوم در مقابل آن»، «پیشرفت علمی»، «خانواده و فرزندآوری»، «بصیرت و امیددهی» و «ایستادن در مقابل شگردهای یأسآفرین دشمن در ذهن جوانان» جزو مفاهیمِ نیازمند به فرهنگسازی و هدایت فکری و عملی مخاطبان است.ایشان با برشمردن شروط لازم برای ایفای این نقشآفرینیها، شرط اول را داشتن دغدغه هدایت مردم و پرهیز از غلبه دادن پول و شهرت و جایگاه اجتماعی در کار مداحی، خواندند و افزودند: شرط دیگر نقشآفرینی بهتر مداحان، معرفتاندوزی است بنابراین با مطالعه کتابهای اخلاق، حدیث، تفسیر و آثار بزرگانی همچون شهید مطهری، مبانی معرفتی خود را مستحکم کنید.
رهبر انقلاب اسلامی سپس به تبیین نقشه و محاسبه دشمن در حوادث اخیر پرداختند و گفتند: در این قضایا، نقشه دشمن، جامع اما محاسبه آن غلط بود.
ایشان با تأکید بر اینکه دشمن همه عوامل لازم برای اخلال و تخریب در یک کشور را به کار انداخت، در برشمردن این عوامل گفتند: عامل اقتصادی وجود داشت چرا که وضعیت اقتصادی کشور خوب نبود و نیست بنابراین مشکل معیشتی مردم زمینهای بود که از آن استفاده کنند. همچنین عامل امنیتی، نفوذ تیمهای جاسوسی، غوغای ایرانهراسی استکبار در دنیا به روشها و شیوههای تبلیغاتی مختلف، همراه کردن بعضی عناصر داخلی با خودشان، تحریک انگیزههای قومی، مذهبی، سیاسی و شخصی، و تبلیغات فراگیر، از دیگر عوامل اخلال بود که از ماهها قبل آنها را فعال کردند.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: آنها اشتباه کردند چرا که اراده و عزم جمهوری اسلامی از همه عوامل قدرت آنها قویتر و راسختر بود. ایشان، قوی شدن را عامل اصلی در مأیوس کردن دشمن دانستند و افزودند: هر گاه آنچنان قوی شویم که دشمن مأیوس شود، میتوان به آسودگی و آسایش خاطر دست یافت و علت تأکیدهای مکرر بر قوی شدن ایران نیز همین مسئله است.

وزیر اقتصاد دستور داد؛
عرضه خودرو در بورس کالا ادامه یابد
وزیر اقتصاد در پاسخ به نامه مجید عشقی رئیس سازمان بورس در خصوص تعیین تکلیف ادامه پذیرش و عرضه خودروهای جدید در بورس نوشت: سیاست وزارت امور اقتصادی و دارایی حمایت از سرمایهگذاران و افزایش شفافیت میباشد. با توجه به مصوبه شورایعالی بورس و اوراق بهادار و عدم دریافت مصوبه از سایر نهادها، عرضه خودرو در بورس کالا بر اساس مصوبه شورایعالی بورس طبق روال گذشته ادامه یابد و در صورت دریافت هر درخواست از سوی سایر دستگاهها و نهادها موضوع مجدداً در شورایعالی بورس و اوراق بهادار مطرح گردد.

ریشه واقعی بحران اوکراین در غرور غرب است
«واسیلی نبنزیا»، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت ریشه واقعی بحران اوکراین در غرور غرب و عدم تمایل مطلق آن به در نظر گرفتن منافع دیگران است، حتی در زمانی که موضوع مهمی مانند امنیت یک کشور در خطر است.
به گفته نبنزیا، یکی دیگر از دلایل وضعیت بحران کنونی در اوکراین، «میل غیرقابل توقف واشنگتن برای ایفای نقش یک پلیس جهانی است که خودش این نقش را برای خود اختصاص داده است.

کاهش ۱۹ درصدی تورم در سال اول دولت
سید مسعود میرکاظمی رییس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه سال 1400 تورم را با 59 درصد تحویل گرفتیم اما به تدریج تا پایان سال به طور قابل توجهی کاهش پیدا کرد.
وی با بیان اینکه امسال برخی اصلاحات از جمله اصلاحات ارز ترجیحی را داشتیم، گفت: 57 درصد به حقوق کارگران اضافه شد و نیز سایر اتفاقات اصلاحی که در ساختار اقتصادی کشور رخ داد، با این حال تورم به عدد 40 درصد رسید یعنی از زمانی که دولت سیزدهم تحویل گرفته شد، تورم 19 درصد کاهش پیدا کرد.
میرکاظمی با تاکید بر تداوم مسیر کاهش تورم گفت: این روند کاهش را مدیریت میکنیم تا به تدریج ادامه یابد و امیدواریم سال آینده نیز این روند کاهشی تداوم داشته باشد.

بیمه دانشجویی؛ توافق جدید تامین اجتماعی و  وزارت علوم
براساس توافق سازمان تامین اجتماعی و وزارت علوم، دانشجویان میتوانند با پرداخت حق بیمه ماهیانه تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار بگیرند و علاوه بر استفاده از خدمات درمانی از خدمات بازنشستگی در آینده نیز استفاده کنند.
بر همین اساس دانشجویان با ارائه کارت دانشجویی معتبر خود و پرداخت حق بیمه میتوانند از این خدمات جهت بیمه کردن خودشان در زمان تحصیل استفاده کنند. بیمه تأمین اجتماعی دانشجویان، تنها در زمان اشتغال به تحصیل و از زمان انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه قابل استفاده است و سوابق بیمهای ناشی از این نوع بیمه، بعد از اتمام تحصیلات و آغاز به کار فرد، با سوابق بیمهای زمان اشتغال فرد، تجمیع خواهد شد.
دانشجویان میتوانند پدر و مادر خود را در صورت داشتن شرایط تحت پوشش خود قرار بدهند و در آینده از خدمات بازنشستگی نیز بهرهمند شوند.
دانشجویان در حال تحصیل برای برخورداری از خدمات تأمین اجتماعی، باید قرارداد بیمه دانشجویی منعقد و حق بیمه ماهانه را در موعد زمانی مقرر پرداخت کنند. تمام مراحل انعقاد قرارداد و پرداخت حق بیمه، در سامانه خدمات غیرحضوری تأمین اجتماعی به نشانی
http://es.tamin.ir قابل انجام است. دانشجویان تمام مقاطع دانشگاهی و در هر ترم و دانشگاهی میتوانند برای بیمه دانشجویان اقدام کرده و قرارداد منعقد کنند و برای استفاده فرد بیمه شد و افراد تحت تکفل وی از خدمات درمانی تأمین اجتماعی، باید به ازای هر فرد سرانه خدمات در متنی جداگانه به همراه حق بیمه ماهیانه پرداخت شود.

رشد اقتصاد ایران در ۲۰۲۲ به مرز ۳درصد رسید
بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به دورنمای اقتصاد جهانی رشد اقتصادی ایران در سال 2022 را 2.9 درصد برآورد کرده است.
این نهاد بینالمللی پیشبینی کرده است اقتصاد ایران در سال 2023 نیز رشد 2.2درصدی داشته باشد و در سال 2024 نیز رشد 1.9درصدی را تجربه کند.
بر اساس این گزارش رشد اقتصادی ایران در سال میلادی گذشته برابر با متوسط رشد اقتصاد جهان در این سال بوده است.

قاچاق سلاح به کشور در ۳ ماه اخیر برابر با ۲ سال قبل است
حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس: جریان اغتشاشات اخیر حجم قاچاق سلاح به کشور از مرزها به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد و برخی آمارها از کشفیات سلاح قاچاق بیانگر این است که حجم کشفیات در 3 ماه اخیر برابر با میزان قاچاق سلاح در دو سال گذشته بوده است. بسیاری از کشورهای خارجی به واسطه سفارتخانهها و کنسولگریهای خود در ایران در آشوبها و ناآرامیهای اخیر نقش ایفا کردند. حتی بعضاً کمکهای مستقیم فکری و رسانهای نیز به لیدرهای اغتشاشات دادند. به طوری که تعدادی از این عناصر با وجود اینکه از سوی دستگاههای امنیتی کشورمان شناسایی شدند اما چون اقدام عملیاتی انجام ندادند، دستگیر نشدند. از جمله این کشورها میتوان به آلمان، انگلیس و فرانسه و حتی برخی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس اشاره کرد. البته کشورهای منطقه بیشتر در حوزه تأمین هزینههای مالی در جریان اغتشاشات نقشآفرین بودند.

نتانیاهو هم درباره جنگ داخلی هشدار داد
تظاهرات گسترده معترضان به سیاستهای نتانیاهو در خیابانهای تلآویو باعث شد زنگ خطر فروپاشی رژیم صهیونیستی بلندتر از گذشته به گوش رهبران ارشد این رژیم برسد.
رسانههای عبریزبان به نقل از بنیامین نتانیاهو خبر دادند، وی نسبت به وقوع جنگ داخلی در سایه افزایش اعتراضات و تهدید به اعتصابهای گسترده هشدار داد.
در همین راستا، یتسحاق هرتزوک رئیس رژیم صهیونیستی هم ضمن ابراز نگرانی از رخدادهای به وقوع پیوسته در خیابانهای تلآویو گفت که اسرائیل در بحران قانون اساسی تاریخی قرار گرفته است.

هشدار بانک جهانی؛ اقتصاد جهان در آستانه رکود خطرناک
بانک جهانی هشدار داد به دلیل جنگ اوکراین و آثار همه گیری کرونا، اقتصاد جهانی به شکل خطرناکی در آستانه رکود قرار دارد. بانک جهانی پیش بینیها درباره رشد برای سال جاری را حدود پنجاه درصد کاهش داد. بانکهای مرکزی هم برای مقابله با قیمتهای روز افزون، هزینه استقراض را افزایش داده اند. بانک جهانی هشدار داد فقیرترین مردم احتمالا بیشترین آسیب را خواهند دید.
آیهان کوزه، اقتصاددان ارشد بانک جهانی در این باره گفت: پیش بینی میشود کاهش رشد اقتصادی بسیار فراگیر باشد؛ پیش بینی کاهش رشد اقتصادی نود و پنج درصد اقتصادهای پیشرفته و حدود هفتاد درصد بازارهای نوظهور و اقتصادهای در حال توسعه را شامل میشود. اقتصادهای پیشرفته به هیچ وجه عملکرد خوبی ندارند.
مجری از وی پرسید: با توجه به این مسئله اگر رشد در سال آینده به شدت کاهش یابد، چه کاری میتوان انجام داد تا از رکود بیشتر جلوگیری کرد؟
آیهان کوزه پاسخ داد: سیاستگذاران کارهای بسیاری میتوانند انجام دهند. پیش از هر چیز باید اصلاحات لازم را انجام دهند. اجرای نظارتهای مالی و پولی و سیاستهای مالی قدرتمند؛ این سیاستها باید کاربردی باشند؛ باید به ثبات قیمتها توجه شود. افزون بر این، باید طرحهای مالی میان مدت داشته باشند. در سطح جهانی هم ما باید با یکدیگر همکاری داشته باشیم؛ همکاریهای خودمان را بهتر کنیم تا بر این مشکلات غلبه کنیم و خطر رکود جهانی را کاهش دهیم و چالشهای بزرگ تری، نظیر تغییرات آب و هوایی، را که پیش روی ماست حل کنیم.

زنگ خطر "ترک تحصیل دانشآموزان" به صدا درآمد
طبق جدیدترین گزارش مرکز پژوهشهای مجلس درباره ترک تحصیل دانشآموزان، بیش از 911 هزار نفر در گروه سنی 6 تا 17 سال از تحصیل بازماندهاند و 279 هزار دانشآموز نیز ترک تحصیل کردهاند!
کودکان کار و خیابان، کودکان آسیبدیده و کودکان ترک تحصیلکرده همگی با بازماندگی از تحصیل مرتبطند و عمدتاً به دلایل اقتصادی امکان ادامه تحصیل را ندارند.
براساس گزارش مرکز پژوهشهای مجلس، تعداد کل افراد بازمانده از تحصیل در سال تحصیلی 1394-1395 برابر با 777.862 نفر است که در سال تحصیلی 1400-1401  با 17 درصد رشد به 911.272 نفر افزایش یافته است و در این میان وضعیت استان سیستان و بلوچستان حادتر است به نحوی که از سال تحصیلی 1394-1395 تاکنون بیشترین فراوانی مطلق و نسبی را در این شاخص دارد و در سال تحصیلی 1400-1401  تعداد 145.340 کودک بازمانده از تحصیل دارد.

آیتالله خاتمی:
هر کس که شنوندهای دارد باید جهاد تبیین انجام دهد
آیتالله خاتمی امام جمعه موقت تهران بار دیگر در خطبههای نمازجمعه تهران بر ایرانی بودن خلیج فارس و جزایر سهگانه تاکید کرد و گفت: این خلیج و این جزایر ایرانی بوده و ایرانی خواهد ماند.
امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در هفتهای که گذشت رهبری سه دیدار بسیار مهم داشتند. رهبری در دیدار با بانوان نکات مهمی بیان کردند. بیت الغزل فرمایش ایشان آن بود که اسلام شخصیت زن را احیا کرد. در عرصه وظایف و اختیاراتی که زن و مرد دارند، تفاوتهایی است، اما این تفاوت بر مبنای اعتدال است. اسلام میگوید ای زن! شخصیتت را بشناس که گوهر قیمتی هستی. حجاب نیز در همین راستا مطرح میشود.
آیتالله خاتمی بر لزوم جهاد تبیین بر اساس فرمایش رهبر انقلاب تاکید کرد و گفت: هر کس که شنوندهای دارد باید جهاد تبیین انجام دهد. جهاد تبیین را باید در خانواده هم داشت.
آیتالله خاتمی همچنین در خطبه نخست نماز جمعه تهران اظهار کرد: اهل بیت (ع) و حضرت فاطمه (س) محور وحدت جهان اسلام هستند. جهان اسلام در فضل، کمال و معنویت، این بزرگان را قبول دارند و شیفته آنها هستند. ما شیعیان آنها را امام میدانیم و برخی آنها را در فضیلت و کمال، محور وحدت میدانند. در این رابطه میتوان به احادیث شیعه و سنی اشاره کرد.
در چهل روایت براساس کتب شیعی و سنی، وقتی حضرت فاطمه (س) میآمد، پیامبر خوشآمد میگفت، به استقبالش میرفت و دستش را میبوسید. همچنین در 36 روایت از پیامبر اکرم (ص) رسیده است که فاطمه پاره تن من است. در صحیح بخاری و صحیح مسلم این تعابیر آمده است که فاطمه (س) سیده نساء العالمین و نساء اهل الجنه است.

غربیها تا حالا مشکل کدام کشوری را حل کردهاند؟!
آیت الله سیدابراهیم رئیسی در  ادامه سفر خود به استان یزد، در جمع مردم شهرستان خاتم اظهار داشت: مردم در این شهرستان با حضور خود اعلام کردند که با وجودی که مشکل هست اما پشتیبان نظام و انقلاب میمانند و نمیگذارند دشمنان از مشکلات سوءاستفاده کنند.
وی با بیان اینکه امروز ما در کشورمان آنچه که می بینیم اعتماد به نفس، توکل و ظرفیتهای بسیار زیاد است گفت: دشمن تصور میکرد با فشار حداکثری میتواند ملت ما را متوقف کند، اما دید که مردم متدین، مصمم و استوار ایران اسلامی متوقف نشده و هرگز متوقف نخواهند شد.
رئیسی با طرح این سوال که آمریکاییها و غربی ها کجا مشکل ملت و کشوری را حل کرده و گره از جایی باز کرده اند که دومی آن ما باشیم گفت: هر جایی که آنها ورود پیدا کردند فقر و بدبختی و مشکلات در آن کشورها بیش از پیش به وجود آمد.به فکر منافع خودشان بودهاند و به بهانه آبادانی در کشورها حضور پیدا میکنند اما منابع آنها را غارت میکنند.

دسته بندی مطالب: 
1110-8
1110-7
1110-6
1110-5
1110-4
1110-3
1110-2
1110